Oglądając mecze NHL podziwiamy min. umiejętności dryblingu najlepszych graczy świata. Gdyby tak umieć choć część z tego co oni... no ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie! No, może poza brakiem czasu :P Jednak wcale tego czasu tak dużo nie potrzeba! Wiadomo, im więcej tym lepiej, ale znajdź chociaż 10 minut dziennie, a szybko zobaczysz różnicę.
Co potrzebujemy żeby zacząć ćwiczyć?
Do ćwiczeń potrzeba kawałek równej powierzchni oraz piłeczkę do dryblingu, którą można zastąpić z powodzeniem piłką golfową. Najlepiej ćwiczyć w rękawicach, wtedy przyzwyczajamy się do czucia krążka na klepie.
Innym znakomitym substytuem będzie GreenBiscuit! Jest to rewelacyjny dwu-częściowy krążek do ćwiczeń, niestety niedopstępny w Polsce, więc zostaje zamówienie w e-sklepie w USA. Poniżej link do recenzji na jego temat. Naprawdę warto go mieć! Można nim ćwiczyć na każdej powierzchni! Beton, kostka czy drewno mu nie straszne, sunie gładko jak po lodzie!
Jakie ćwiczenia?
Poniżej załączam zestaw rewelacyjnych ćwiczeń off-ice przygotowany przez ekipę USAHockey, które szybko zmienią twoje umiejętności dryblingu. Z tego co wyczytałem gdzieś na necie, ćwiczenia prezentuje min. Patrick Kane #88 :)
Pisałem o flexie, o długości kija, czas zająć się cała resztą, czyli:
łopatką (ang. blade),
kątem kija (ang. lie),
grip,
punkt ugięcia (ang. kick point)
Łopatka
Wbrew pozorom z łopatką wiąże się szergo pojęć, które w większym lub mniejszym stopniu trzeba przybliżyć. Jedne są bardzo ważne, inne mniej, ale warto mieć świadomość o ich istnieniu.
Kolanko - miejsce, w którym spotykają się łopatka i trzonek kija
Czubek (ang. toe - palec) - końcówka łopatki
Miejsce wygięcia łopatki (ang. curve type) - bliżej kolanka, pośrodku łopatki, bliżej czubka (heel, mid, toe)
Głębokość wygięcia łopatki (ang. curve depth) - wielkość mierzona od podłoża do najbardziej oddalonego punktu łopatki. W większości mieści się w granicach 9,5 - 13mm
Kąt odgięcia łopatki (ang. blade face angle) - stopień "otwarcia" łopatki, określa się go jako otwarty lub zamknięty. Im bardziej łopatka jest otwarta, tym łatwiej jest podnieść krążek do góry. Zamknięta łopatka jest lepsza w dryblowaniu, strzałach z backhandu.
Kątkija (ang. lie)
Kąt pomiędzy łopatką a trzonkiem kija, najczęściej oscyluje pomiędzy 4 a 6. Wartość 5 odpowiada kątowi 135 stopni, 6 to 137 stopni, itd. Zakładając, że łopatka leży płasko na lodzie, to im większa wartość lie, tym kij jest bardziej pionowo. Niski lie jest dla graczy grających nisko na nogach, czy też używających dłuższych kijów. Wyższy lie kija pozwala trzymać krążek blisko zawodnika.
Oto łatwy sposób na sprawdzenie czy mamy kij z odpowiednim lie: spójrz na owijkę łopatki! Jeśli owijka jest bardziej starta przy kolanku - wybieraj niższy lie, jeśli bardziej zdarta jest taśma przy czubku, lie kija jest za niski. Jeśli taśma starta jest równomiernie - bingo! Masz odpowiedni lie!
Grip
Grip to nic innego jak powłoka umieszczona na trzonku kija w celu lepszego jego chwytu. Jest to sprawa jak najbardziej osobista i każdy gracz sam najlepiej wie czy woli taka powłokę mieć czy nie. Na szczęście obecność gripa nie wpływa na cenę kija więc przynajmniej jeden dylemat mniej przy wyborze :)
Kick point
Mówiąc naukowo :) jest to punkt, w którym kij ugina się gdy zadziałamy na niego siłą nacisku :) Są w zasadzie dwie technologie, mid kick point oraz low kick point. W ogólnym skrócie mid pozwala na większą prędkość wyrzutu krążka, a low na szybsze uwolnienie energii strzału co przekłada się na większą możliwość zaskoczenia bramkarza podczas strzału.
Myślę, że od strony technicznej kij mamy rozpracowany, gdyby coś mi ukmnęło napiszcie o tym w komentarzach to uzupełnię.
Grasz na obronie? A może w ataku? Wiesz co jest twoim zadaniem? Wiesz co powinieneś robić w strefie ofensywnej? A co z strefie defensywnej? Jeśli tak to super, jeśli nie, to poniższy schemat pozwoli utrwalić zasady, które trener wbija ci do głowy na każdym treningu. Przestrzeganie tych zasad na pewno usprawni i ustabilizuje twoją grę i sprawi, że będziesz solidnym punktem drużyny. Patrząc na ten schemat przypominam sobie ile razy mógłbym zachować się lepiej gdybym przestrzegał tych wskazówek! Pobierz, wydrukuj i powieś nad łóżkiem :)
Oczywiście schemat jest w języku angielskim, ale myślę że nie będzie wielkiego problemu ze zrozumieniem poszczególnych porad. Jeśli tak, dajcie znać będę tłumaczył.
Bardzo ważną rzeczą jest dobrać odpowiednią długość kija do swoich osobistych upodobań. Poniżej dwa sposoby, które mogą stanowić bazę do szukania odpowiedniej dla siebie długości :
1. Stojąc w łyżwach - postaw kij pionowo przed sobą, równolegle do ciała, łopatką do podłoża. Kij powinien dosięgać okolic podbródka.
2. Stojąc w butach - postaw kij pionowo przed sobą, równolegle do ciała, łopatką do podłoża.
- jeśli grasz w ataku: zaznacz kij na wysokości twojej górnej wargi i obetnij go w tym miejscu
- jeśli grasz na obronie: zaznacz kij na wysokości dołu nosa i tak go obetnij
Obetnij kij trochę powyżej zaznaczenia, zawsze możesz go bardziej skrócić. Pamiętaj o tym, że zmieni się flex twojego kija, o czym pisałem w poprzednim poście.
Przed obcięciem owiń kij poniżej linii cięcia taśmą, zapobiegnie to strzępieniu się kija w miejscu cięcia.
Jaką długość kija powinienem mieć?
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że nie ma dobrej lub złej długości kija. Każdy zawodnik jest inny i każdy musi znaleźć długość komfortową dla niego właśnie.
Jest jednak jeden mały wyjątek: początkujący gracze.
Dla takich graczy bez wątpienia lepszy będzie kij nieco za krótki niż za długi! Nie ma sztywnych zasad, kiedy ktoś mówi, że kij musi sięgać brody, łże jak pies :) Jak wcześniej pisałem może to stanowić punkt wyjściowy, ale nie jest wyrocznią. Dla nowicjusza za długi kij to dodatkowy problem w poruszaniu się na lodzie, nad którym trzeba dodatkowo zaprzątać sobie głowę zamiast skupić sie na grze.
Krótki kij pozwoli mu na lepszą kontrolę krążka, będzie mógł swobodniej manewrować krążkiem wokół ciała, bez plątania rąk w koszulkę albo o siebie zawazajem. Kij ma być prowadzony przede mną a nie obok mnie.
Jednak człowiek jest wzrokowcem i nie uwierzy dopóki nie zobaczy prawda?
Proszę bardzo, po lewej jeden z topowych graczy NHL, poznajecie? Kij nie sięga nawet podbródka :)
Mało? Proszę bardzo :) Po prawej kolejna ikona światowego hokeja, również kij krótki jak u poprzednika. Przykładów możnaby mnożyć, kto chce może poszukać, nie zajmie to wiele czasu.
Bardzo fajnym sposobem dla początkujących zawodników na sprawdzenie poprawnej długości swojego kija - najlepiej podczas treningu na lodowisku - jest złapanie kija zajego koniec i opuszczenie rąk wzdłóż tułowia. Ręka trzymająca kij może być lekko ugięta. Czyli po prostu trzeba stanąć z kijem w jednej ręce. Łopatka kija powinna na całej długości leżeć na lodzie. Pan Pronger ładnie to nam prezentuje na zdjęciu po prawej.
Poniżej lista za i przeciw dla krótkiego/długiego kija:
Krótki kij za i przeciw:
Plusy:
łatwiejsze operowanie kijem
szybsze strzały
lepszy do wznowień
lepszy do zbierania krążków podczas walki przy bandzie
Wydawałoby się, że temat prosty jak i sama konstrukcja kija. Idę do sklepu, patrzę na kije na moją stronę, cena jak najniższa i zakup kija dokonany. Co z tego, że za długi? Przytnie się i będzie cacy. A co z flexem/giętkością?
Flex
Śmiem twierdzić, że większość zawodników gra z flexem niedostosowanym do swoich warunków. Powody są dwa: nie wiedzą jaki flex będzie dla nich najlepszy-to raz, a dwa to, że dostępność kijów w Polsce jest taka jaka jest, czyli śmieszna.
Strzelaj mocniej i celniej z prawidłowym flexem/giętkościąkija.
Jaki flex kija powinienem mieć?
Zacznijmy od tego co słowo flex w ogóle znaczy. Jest to wielkość, która mówi nam jak dużą siłę (mierzoną w funtach) trzeba przyłożyć, żeby wygiąć kij o jeden cal. Na przykład 100 flex oznacza, że potrzeba siły 100 funtów (444 N), żeby wygiąć kij o 1 cal (2,54 cm). Tyle teoria. Na obrazku po lewej, Mr. Heatley prezentuje nam jak to wygląda w praktyce. Kiedy zawodnik oddaje strzał, wygina kij zmieniając go w sprężynę, która po zwolnieniu nacisku oddaje całą energię do krążka i wystrzeliwuje go z odpowiednią siłą i prędkością. Jeśli kij będzie za twardy, nie ugnę go i strzał będzie wolny i mało prezycyjny. To samo stanie się jeśli kij będzie za miękki.
Użyj swojejnormalnej pozycji obu dłonina kiju i przytrzymajkijz łopatkąna podłodze.Terazzablokuj dolną rękę w łokciu i spróbuj wygiąćkij ciągnąc górną rękędo góry.Powinieneś byćw stanienagiąćkijo callub dwabez użycia całej siły.Jeśli nie możesznagiąćkijao tyle, oznacza to, że Flexkijajest za duży. Jeśli nagniesz kij mocniej, kij jest za miękki.
Poniżej możecie zobaczyć jak przedstawia się zależność giętkości kija od wagi i wzrostu.
Pionowa skala to waga w funtach natomiast pozioma to wzrost w calach. Przelicznik każdy może sobie łatwo znaleźć. Oczywiście nie traktujcie tej tabeli jako wyroczni, należy jeszcze mieć na uwadze:
- swoją tężyznę fizyczną,
- preferowany rodzaj strzałów
- upodobania osobiste
Under 5′
5′-5’6″
5’6″-5’9″
5’9″-6’2″
6’2″+
Under 130
130-150
150-170
170-190
190-210
210+
Under 50 flex
80-95 flex
50-65 flex
95+ flex
65-80 flex
Istnieje jeszcze jeden sposób na obliczenie flexa:
Obliczamy swoja wagę w funtach i dzielimy ja na pół, czyli np nasza waga to 72kg, czyli ok. 159 funtów, dzielmy to na pół i wychodzi nam flex 80. Dodatkowo bierzemy pod uwagę:
+5 flex, jeśli jesteś silny i umiesz poprawnie technicznie strzelać
+5 flex, jeśli strzelasz przeważnie z klepy
-5 flex, jeśli nie jesteś silny, albo twoja forma jest słaba
-5 flex, jeśli preferujesz strzały z nadgarstka
Oba sposoby powinny dać podobne rezultaty.
Pamietać należy również, że obcięcie kija zmienia jego flex!
Oto tabelka, w której możecie zobaczyć jak zmienia się flex po obcięciu kija o określoną długość.
Original Flex
Flex After Cutting Shorter
2″
4″
6″
Youth
42
49 flex
57 flex
67 flex
Junior
52
60 flex
68 flex
77 flex
INT
67
74 flex
80 flex
87 flex
Senior
77
84 flex
92 flex
100 flex
Senior
87
96 flex
105 flex
112 flex
Senior
102
108 flex
115 flex
122 flex
Z grubsza o flexie byłoby na tyle, od siebie mogę dodać, że jest to dla mnie najważniejsza rzecz jaką kieruję sie przy wyborze kija. Dobrze dobrany flex potrafi całkowicie zmienić twoją jakość gry!
Długo się zbierałem do założenia tego bloga, ale w końcu się udało.
Parę słów wyjaśnienia
O czym ten blog będzie?
Będzie to spojrzenie na hokej od zaplecza. Moje przemyślenia na temat sprzętu, ćwiczeń poza lodem, rozegranych meczów i tego typu wypociny. Możecie tez proponować tematy, które chcielibyście żebym rozgryzł. Zapraszam do lektury.
Po co i dla kogo ten blog?
Powody są dwa, brak polskich stron o tej tematyce, a wiadomo przecież, że niektórzy Sory, panie - no spiking ingleze. Poza tym chcę mieć rzeczy, które są przydatne w jednym miejscu i nie musieć skakać po stronach, gdy będę chciał coś sobie przeczytać raz jeszcze. Będę zadowolony, jeśli komuś to również się przyda.